W każdym roku wprowadzane są zmiany w algorytmie wyszukiwarki Google. Obecnie podczas analizy strony internetowe przez roboty tej wyszukiwarki, uwzględnia się również tak zwane doświadczenia użytkowników. Wpisują się one w rozwiązania z zakresu Web Core Vitals. Czym one są i czego dotyczą?
Czym jest Web Core Vitals?
Pozycjonowanie stron WWW zmieni się z uwagi na Web Core Vitals. Zanim jednak dojdziemy do kwestii, jak się zmieni SEO, warto najpierw wyjaśnić, czym jest enigmatyczne pojęcie „Web Core Vitals.
Web Core Vitals to zbiór wskaźników umożliwiających precyzyjnie określić, jakie doświadczenia mają użytkownicy, którzy odwiedzają konkretną stronę internetową. Są to trzy nowe parametry, które warto uwzględnić, jeśli ktoś chce traktować swoją witrynę jak profesjonalną stronę internetową. Wskaźniki te to: LCP, FID oraz CLS.
Czego dotyczy wskaźnik LCP?
LCP (z ang. Largest Contenful Paint) oznacza po polsku wskaźnik informujący o tym, jak szybko ładuje się nowoczesna strona WWW. Obecnie serwisy korzystają z animacji i dynamicznych layoutów, które tworzy się w takich językach jak Java Script, czy PHP. Dodają one uroku stronie WWW, ale też czasem sprawiają, że ładuje się ona zbyt wolno. Akceptowana szybkość wczytywania się witryny to każda wartość nieprzekraczająca 2,5 sekundy.
O czym informuje wskaźnik FID?
FID to wskaźnik, który dostarcza informacji na temat tego, jak szybko użytkownik witryny może wejść z tą stroną w interakcję. Mówiąc prościej First Input Delay (z ang.) to parametr, za pomocą którego można się dowiedzieć, kiedy możliwe jest wykonanie jakiekolwiek czynności na stronie internetowej. Wskaźnik ten dotyczy zarówno tych wejść po kliknięciu w odnośnik prowadzący na stronę, jak i po wpisaniu pełnego adresu witryny w pasku przeglądarki.
CLS – co to za wskaźnik?
Cumulative Layout Shift, bo tak brzmi pełna nazwa skrótu CLS po angielsku, to nic innego, jak dane, które wskazują, czy strona jest stabilna podczas jej użytkowania. Szczególnie przydaje się on, gdy analizuje się zachowanie profesjonalnej strony internetowej na urządzeniach mobilnych. To właśnie te wersje witryn są bardziej narażone na różnego rodzaju przesunięcia, które odwiedzający mogą odbierać negatywnie. Dotyczą na przykład odwołań typu Call To Action.
Czy Web Core Vitals ma faktyczny wpływ na ranking strony w Google?
Nowoczesna strona WWW powinna być jak najbardziej przyjazna dla użytkowników. Prawdopodobnie właśnie z takiego założenia wychodzili ci, którzy współtworzą i rozwijają algorytm wyszukiwarki Google. Warto jednak pamiętać, że póki co wskaźniki Web Core Vitals nie przekładają się w znaczny sposób na to, czy strona WWW znajdzie się wyżej w rankingu wyszukiwarki, czy też nie.