Nowe stanowisko giganta z Mountain View w sprawie atrybutu rel=“nofollow”.

Nowe stanowisko giganta z Mountain View

Po ponad dekadzie od powstania wspomnianego atrybutu Google ogłosiło jego rozwinięcie i dołożyło dwa nowe pojęcia.

Do tej pory wszelkie linki sponsorowane oraz komentarze użytkowników, które z pewnych względów nie miały być brane pod uwagę przez Googlebota, należało oznaczyć atrybutem rel=“nofollow”. Tak było do początku września tego roku. Dwa nowe atrybuty to rel=“sponsored” oraz rel=“ugc”, które doprecyzowują funkcję nofollow. 

rel=“sponsored” służy do oznaczenia linków np. w artykuałch sponsorowanych, czyli odpłatnych.

rel=“ugc” dotyczy odnośników z komentarzy użytkowników lub postów na forach internetowych. UGC – User Generated Content.

Możesz używać więcej niż jednego atrybut jednocześnie np rel=“sponsorem ugc” lub też odwrotnie rel=“ugc sponsored”.

Co za tym idzie, atrybut “nofollow” ma zastosowanie w sytuacji kiedy dwa powyższe nie mają, a Ty nadal chcesz żeby link był ignorowany przez algorytm wyszukiwarki. 

Odnośnie ignorowania linków, Google wprowadziło kolejną zmianę. Mianowicie od teraz będzie traktowało linki ze wspomnianymi powyżej atrybutami jako “wskazówkę”. Ma to która pomóc algorytmowi lepiej diagnozować linki niezgodne z oficjalnymi wytycznymi.
Możesz już korzystać z nowych atrybutów zgodnie z ich przeznaczeniem, jednakże “nofollow” będzie brany pod uwagę jako sugestia przy indeksowaniu i crawlowaniu witryn dopiero od marca 2020r.

https://webmasters.googleblog.com/2019/09/evolving-nofollow-new-ways-to-identify.html

https://support.google.com/webmasters/answer/96569?hl=pl

https://www.seostation.pl/wiedza/nowe-atrybuty-linkow-nofollow