Indeksowanie strony internetowej. Czym jest i jak długo trwa?

Indeksowanie strony internetowej. Czym jest i jak długo trwa?

Użytkownicy internetu poszukują wszelkich informacji o firmach, produktach czy usługach głównie za pomocą wyszukiwarki internetowej. Dlatego każdy kto posiada stronę internetową doskonale wie, jak ważne jest uzyskanie jak najwyższych pozycji w wynikach wyszukiwania. Aby to jednak było możliwe algorytm wyszukiwarki musi w pierwszej kolejności w ogólne dowiedzieć się o istnieniu strony i ją zaindeksować. Na czym zatem tak naprawdę polega indeksowanie stron?

Czym jest indeksowanie strony www?

Indeksowanie strony internetowej polega za zbieganiu przez algorytm wyszukiwarki wszystkich informacji dotyczących strony internetowej. Mowa tu o treściach, grafikach czy wewnętrznym linkowaniu. Wszystkie te informacje zapisywane są w bazie danych wyszukiwarki internetowej. Użytkownik wpisując określoną frazę w wyszukiwarce i przeglądając wyniki wyszukiwania korzysta właśnie z tej bazy. Wyniki wyszukiwania to nic innego jak informacje zawarte w bazie danych wyszukiwarki poprzez indeksowanie stron. Oznacza to, że wyniki wyszukiwania nie pokazują nam informacji o wszystkich istniejących w sieci stronach internetowych, a o tych, które zostały przez wyszukiwarkę zaindeksowane. Dlatego tworzenie stron www, a następnie pozycjonowanie stron www musi być realizowane z myślą o tym, aby strona została szybko zaindeksowana przez wyszukiwarkę. Wyszukiwarka na bieżąco tworzy indeks stron internetowych i na bieżąco go aktualizuje. Jeśli na stronie dojdzie do zmian, np. zmienione zostaną treści, wówczas takie zmiany odnotowane zostaną także w indeksie stron.

Jak wyszukiwarka indeksuje strony?

Specjalny program wyszukiwarki, często nazywany potocznie „pająkiem” lub „robakiem”, odwiedza strony internetowe poruszając się po zawartych na nich linkach. Jeśli na danej stronie www znajduje się odnośnik do innej strony to właśnie za pomocą tego odnośnika wyszukiwarka trafia na kolejną stronę www. I tak strona po stronie. Dlatego rozpoczynając pozycjonowanie nowej witryny ważne jest, aby na innych stronach znalazły się linki do pozycjonowanej strony. Dzięki temu wyszukiwarka może na nią trafić i tym samym ją zaindeksować.

Jak długo trwa indeksowanie strony?

Ważna kwestia dotyczy tego ile trwa indeksacja stron. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy bowiem od kilku ważnych czynników. Może trwać to kilka dni, ale równie dobrze nawet kilka miesięcy. Można jednak ten proces przyspieszyć. Istotna jest tu optymalizacja strony www. Powinna być ona dostosować do wymagań wyszukiwarki. Dzięki temu robot wyszukiwarki będzie mógł na taką stronę trafić szybciej i co ważne, będzie w stanie szybciej zaindeksować wszystkie podstrony witryny. Inna czynnik SEO mający wpływ na ewentualną szybszą indeksację strony do plik robots.txt. Jest to plik umieszczany na serwerze i zawierający informacje dla robota wyszukiwarki. W pewnym senie służy on do komunikacji z robotem wyszukiwarki. W pliku tym można zawrze komendy, który informować będą robota wyszukiwarki jakie podstrony ma indeksować w witrynie. Oznacza to jednocześnie, że właściciel witryny może pewne podstrony wykluczyć z indeksowania jeśli będzie miał taką potrzebę. Może do dotyczyć podstron, które są np. dopiero w fazie tworzenia.

Jak sprawdzić czy strona jest zaindeksowana?

Indeksację strony można sprawdzić na dwa sposoby. Po pierwsze, można sprawdzić czy strona pojawia się w wynikach wyszukiwania. Jednak przy rozbudowanym serwisie może być trudne sprawdzenie indeksacji wszystkich podstron. W takim przypadku lepiej jest skorzystać z platformy Google Search Console. Platforma ta pokazuje konkretne informacje dotyczące strony, a raczej informacje i tym, jak stronę widzi wyszukiwarka i jakie informacje o stronie wyszukiwarka posiada. W tym jest to informacja o tym, czy strona została zaindeksowana oraz które podstrony w serwisie zostały już zaindeksowane.