Co to znaczy „Be mobile friendly”?

Co to znaczy „Be mobile friendly”?

Strony internetowe dostosowane do urządzeń mobilnych 

Coraz więcej urządzeń mobilnych używanych jest do przeglądania stron internetowych. Mają one swoje własne mobilne wersje. Dlatego też strona internetowa funkcjonująca na takich urządzeniach powinna być czytelna i oddawać treść strony podobnie jak na monitorach z większym ekranem. W dzisiejszych czasach serwisy dopasowane do urządzeń mobilnych stają się już powoli standardem.

Projektowanie strony internetowej przez profesjonalistów opiera się także na dostosowaniu witryny pod urządzenia mobilne. Nawet sami projektanci stron chętnie podejmują tworzenie projektów dla urządzeń z mniejszymi ekranami, ponieważ jest coraz więcej użytkowników wchodzących na różne witryny bezpośrednio z telefonu lub tabletu.

Strona www powinna być nie tylko ładna i wyróżniająca się treścią czy też grafiką, ale także mobile friendly. Bycie mobile friendly to bycie przyjaznym dla urządzeń mobilnych. To znaczy, że nasza strona dopasowana jest do urządzeń mobilnych i będzie prawidłowo na nich wyświetlana.

Jak sprawdzić, czy strona jest przyjazna urządzeniom mobilnym?

Jeśli chcemy sprawdzić, czy nasza strona internetowa jest mobilna, możemy to zrobić poprzez wykorzystanie trzech metod.

Pierwsza metoda polega na wykorzystaniu narzędzi Google Search Console. Korzystając ze strony www.google.com/webmasters/tools, możemy sprawdzić, czy nasza strona www posiada miano bycia mobile friendly. Na tej stronie wybieramy zakładkę „Ruch związany z wyszukiwaniem”, następnie przechodzimy do zakładki „Obsługa urządzeń mobilnych”. Potem zostaną wyświetlone wyniki dotyczące analizowania naszego kodu strony pod względem bycia mobile friendly.

Druga metoda opiera się na skorzystaniu z testu zgodności z urządzeniami mobilnymi. Musimy tylko wpisać w pasku adres url strony, którą chcemy sprawdzić, czy jest przyjazna urządzeniom mobilnym. Po przeanalizowaniu strony zostanie wyświetlony wynik, pokazujący czy strona jest przyjazna urządzeniom mobilnym, czy nie. Jeżeli strona internetowa nie jest mobilna wyświetlone zostaną elementy, które należy poprawić, by dostosować witrynę do mniejszych ekranów urządzeń.

Trzecie metoda analizy, czy strona jest optymalna dla urządzeń mobilnych to po prostu sprawdzenie jej w wyszukiwarce internetowej, gdzie wyświetli się informacja świadcząca o tym czy jest ona poprawna na telefony i tablety, czy też nie. Będzie ona oznaczona specjalnym labelem „na smartfony”.

Projektowanie strony internetowej czy też tworzenie strony www, może w przyszłości opierać się wyłącznie na metodzie mobile friendly.

Dlaczego warto być mobile friendly?

Bycie mobile friendly pomoże nam zdobyć więcej wejść na naszą stronę internetową, będzie ona również lepiej pozycjonowana, oraz zyska popularność. Strona będzie wyświetlana prawidłowo na urządzeniach mobilnych, tabletach. Z racji tego, ze coraz więcej osób wchodzi na witryny internetowe z telefonu, to warto mieć ją dostosowaną do tych urządzeń.

Korzystając z usług projektantów stron internetowych będziemy mieli również możliwość dostosowania nasze witryny do mniejszych ekranów urządzeń wyświetlających strony www. Tworzenie strony www opierającej się na mobile friendly będzie mogło w przyszłość spopularyzować naszą witrynę w sieci.

Podsumowanie

Google punktuje strony mobilne w wyszukiwarkach. Dlatego też mając taką witrynę mobilną możemy dotrzeć do większej liczby użytkowników korzystających na co dzień z telefonu. W ten sposób zwiększamy również możliwość osiągnięcia większych przychodów z naszej działalności prowadzonej w sieci www. Mając mobilną witrynę stajemy się użytkownikami nowoczesnej strony w internecie.