Czym jest crawl budget Google i jak wpływa na pozycjonowanie strony internetowej?

Czym jest crawl budget Google i jak wpływa na pozycjonowanie strony internetowej?

Algorytmy Google mają ogromne znaczenie dla widoczności Twojej witryny – pozycjonowanie stron internetowych zgodnie z ich działaniami decyduje o tym, jak duża ilość internautów ostatecznie je odwiedzi. Jednym z ciekawszych zagadnień w temacie pozycjonowania pozostaje crawl budget – co oznacza ten termin i dlaczego jest istotny dla funkcjonowania Twojej strony www?

Co to jest crawl budget?

Według definicji, crawl budget określa liczbę stron, które robot Google jest w stanie zaindeksować w obrębie wskazanej domeny. W przestrzeni SEO funkcjonuje również pod nazwą budżetu indeksowania witryny. Indeksowanie witryny która posiada więcej podstron zajmuje algorytmom Google więcej czasu. Mówiąc prostym językiem, crawl budget to ilość podstron jakie jest w stanie zaindeksować Googlebot podczas jednej wizyty. Googlebot musi przeskanować codziennie miliardy podstron, co wpływa na działanie serwera głównie przez użycie mocy obliczeniowej. Do głównych parametrów decydujących o crawl budget należą: crawl rate limit, czyli limit współczynnika indeksacji oraz crawl demand, czyli częstotliwość indeksacji. Oznacza to, że w związku z ogromnym obciążeniem Googlebot który do przeskanowania ma ogromną ilość podstron w Internecie, stworzono wytyczne określające czas, jaki robot Google może poświęcić danej stronie internetowej. Wykonano to w celu utrzymania wydajności serwerów, ale i komfortu internautów decydujących się na wejście na konkretną stronę. Na crawl budget wpływają dwa, najważniejsze współczynniki decydujące o jego wielkości przydzielonej każdej konkretnej stronie, a mianowicie crawl rate limit i crawl demand.

Co to jest indeksacja w Google?

Indeksacja w Google to kolejne, powiązane z crawl budget zagadnienie – jest to proces dodawania stron internetowych do wyszukiwarki Google. Specjalnie stworzone do tego roboty Google zbierają, przetwarzają i gromadzą w przestrzeni Internetu dane o stronach internetowych i ich przeznaczeniu. Roboty te weryfikują każdą stronę, docelowo szukając najważniejszych słów kluczowych dzięki czemu będzie możliwa klasyfikacja danej strony do kategorii i podkategorii. Sprawne wykorzystywanie tego procesu może znacznie wpłynąć na skuteczne pozycjonowanie Twojej strony www. I mimo, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile trwa indeksowanie strony internetowej, to całe działanie ma ogromny wpływ na widoczność witryny. Dodatkowo, skuteczne strony www to takie, które docierają do docelowych użytkowników i zwiększają zainteresowaniem ofertą – indeksowanie to właśnie umożliwia!

Znaczenie pozycjonowania dla Twojej witryny

Coraz powszechniejsza jest wiedza, że pozycjonowanie to właściwie kluczowa praktyka dla każdej strony internetowej. Zwiększa transparentność i widoczność witryny, dodatkowo napędzając ilość odwiedzin osób zainteresowanych. I o ile korzystanie ze słów kluczowych jest dość popularne, tak indeksowanie stron czy działania zgodnie z zasadami crawl budget wciąż pozostaje domeną jedynie specjalistów z zakresu SEO. Jeżeli zależy nam na kompleksowej usłudze i ostatecznym efekcie w postaci dobrze widocznej strony internetowej, warto również zadbać o indeksowanie strony i wpisanie się w normy crawl budget, a to zapewnić nam mogą głównie specjaliści z zakresu pozycjonowania i SEO. Warto zadbać o profesjonalne podejście do tematu, współpracując z najlepszymi specjalistami tej dziedziny – fachowo zajmą się naszą witryną i uczynią ją transparentną dla klientów i nowych odbiorców!