Tworzenie strony www – o czym warto pamiętać?

Tworzenie strony www - o czym warto pamiętać?

Strona internetowa w dzisiejszych czasach stanowi wirtualny odpowiednik fizycznego miejsca spotkania. Pozwala na sprawne przekazanie informacji, efektywną prezentację produktu i wygodny kontakt. Witryna zaprojektowana w zgodzie z dobrymi praktykami staje się użytecznym narzędziem do generowania wartościowych leadów. Dowiedz się jak stworzyć stronę internetową, komu ewentualnie zlecić jej wykonanie oraz jakie są przeciętne koszty związane z pełnym wdrożeniem.

Budowa strony www – co składa się na witrynę internetową?

Budowa strony www rozpoczyna się od założeń projektowych. W pierwszej kolejności należy rozważyć skalę, przeznaczenie oraz grupę docelową użytkowników, którzy z witryny będą korzystali po jej utworzeniu. Od tych zmiennych zależny będzie wybór technologii oraz narzędzi wykorzystanych przy budowaniu witryny.

Do tworzenia strony internetowej można podejść na dwa sposoby: od zera lub na zasadzie gotowego systemu zarządzania treścią (CMS). Pierwsze rozwiązanie jest bardziej kosztowne, trudniejsze we wdrożeniu i utrzymaniu. Z drugiej strony pozwala na swobodny rozwój nieszablonowej funkcjonalności, dzięki czemu sprawdzi się lepiej w przypadku portali, marek międzynarodowych i stron interaktywnych. CMS wpasowuje się w większość założeń sklepów internetowych, blogów oraz witryn o charakterze wizytówki.

Kolejnym krokiem jest wybór szablonu. Na rynku dostępnych są tysiące darmowych schematycznie poukładanych wzorów stron internetowych. Ich oczywistym minusem jest brak wyróżników oddających charakter marki i dostosowania do ściśle zdefiniowanych wymagań. Zdecydowanie się na designerskie projektowanie strony www jest gwarancją tego, że w końcowym rezultacie będzie ona zgodna z identyfikacją wizualną oraz wartościami wyznawanymi przez firmę.

Wymiana informacji jest podstawowym celem istnienia internetu jaki znamy. Nawet najbardziej schludna i przejrzysta strona nie zrobi na nikim wrażenia, jeśli nie zostanie odpowiednio wypromowana. Tworzenie strony www w dużej mierze bazuje na kreacji treści. Wypełnienie witryny atrakcyjną grafiką, przydatnymi tekstami przy ich odpowiedniej organizacji pozwala lepiej kształtować się w oczach wyszukiwarek internetowych. SEO, content marketing i orientacja na doświadczenie użytkownika to standardy umiejętnie zbudowanej strony.

Samodzielnie tworzenie strony www od podstaw – jak się do tego zabrać?

Jak zrobić stronę internetową bez pomocy innych? Potrzebny będzie hosting lub darmowy kreator stron internetowych. Przyda się nieco wiedzy technicznej, aby poradzić sobie z zalogowaniem się przez klienta FTP do serwera i zainstalowanie wybranego systemu (np. WordPress, Drupal, PrestaShop). Nie zawsze jest to konieczne, gdyż wiele paneli administracyjnych na hostingach umożliwia bezpośrednią instalację.

Gdy już uporamy się z instalacją CMS’a, przychodzi czas na projektowanie strony www. Warto stworzyć przemyślaną hierarchię kategorii, poukładaną stronę główną, zadbać o czynniki SEO (w internecie znajdziemy dziesiątki list, które nam w tym pomogą), a także przeprowadzić analizę konkurencji. Jeśli czujemy się na siłach to zdecydowanie opłaci się napisać kilkadziesiąt zoptymalizowanych tekstów. Przy dodatkowym budżecie nic nie stoi na przeszkodzie, aby wynająć do tego copywritera.

Tworzenie strony internetowej zlecone na zewnątrz

Tworzenie stron www nawet w najbardziej podstawowej postaci dla wielu z nas będzie czasochłonne i pełne wyzwań. Możemy do tego celu znaleźć specjalistę, który zajmie się całym procesem w sposób kompleksowy.

Ile kosztuje strona internetowa wykonana przez web-designera lub developera? Najtańsze strony wykonywane są przez freelancerów. Ci z doświadczeniem za założenie prostej strony wizytówki zażądają około 1000 zł. Wdrożenie sklepu internetowego z asortymentem waha się w granicach 5000 – 30000 zł – jest to zależne od jego wielkości.

Przy większych witrynach rozsądne jest skorzystanie z usług firmy zatrudniającej dużą liczbę specjalistów. Wówczas będziemy mieć pewność, że tworzenie strony internetowej przebiegnie bezproblemowo z w oparciu o realne know-how.