Pozycjonowanie – co robię nie tak? 5 częstych błędów SEO

Pozycjonowanie – co robię nie tak? 5 częstych błędów SEO

Pozycjonowanie to podstawa dla każdej firmy, ponieważ zapewnia konkurencyjność w widoczności marki w sieci, w której jest obecny każdy współczesny konsument. Pozycjonowanie stron internetowych jest więc doskonałą okazję na poprawę jakości Twojej witryny, jednak w procesie próby nadążenia za wymaganiami SEO, firmy często popełniają kilka krytycznych błędów, które wpływają na ich organiczny ranking wyszukiwania.

Oto 5 często powielanych błędów, których należy unikać podczas pozycjonowania strony:

1. Wybór niewłaściwych słów kluczowych

SEO mocno opiera się na wyborze właściwych słów kluczowych. Dlatego musisz upewnić się, że ich dobór jest właściwy dla Twojej witryny i Twoich celów. Jeśli pozycjonowanie lokalne jest tym co uważasz za najbardziej istotne ten aspekt jest dla Ciebie szczególnie ważny.

Kiedy definiujesz produkt i usługi oferowane przez Twoją firmę, to jest ważniejsze, aby zrozumieć, jakie słowa klienci używają podczas wyszukiwania produktów lub usług, które oferujesz. Jednym z najczęstszych błędów jest lekceważenie preferencji wyszukiwarek w wyborze słów kluczowych i zbyt częste stosowanie słów kluczowych o długim ogonie. Musisz zrozumieć, że słowa kluczowe, które Ty możesz uznać za poprawne, mogą mogą być zbyt ogólne dla Twoich potencjalnych klientów. Odpowiednie badania nad poprawnym zestawem słów kluczowych są konieczne przed rozpoczęciem procesu optymalizacji, co znacznie ułatwi pozycjonowanie strony firmowej.

2. Zapominanie o użytkownikach mobilnych

W dzisiejszych czasach większość odbiorców korzysta z urządzeń mobilnych, aby uzyskać dostęp do treści każdego typu. Jeśli Twoja strona www nie jest przyjazna dla urządzeń mobilnych, doświadczenie użytkownika będzie miało negatywny wpływ na skuteczne pozycjonowanie.

3. Duplikat treści

Zduplikowanie oznacza, że ta sama treść jest obecna na więcej niż jednej stronie internetowej w tej samej lub różnych domenach. Problem, który pojawia się w przypadku zduplikowanej treści polega na tym, że wyszukiwarki nie są w stanie zdecydować, którą treść powinny zaindeksować, co ostatecznie prowadzi do tego, że treść nie pojawia się w wynikach wyszukiwania. Istnieją zduplikowane wersje stron głównych, które są serwowane wyszukiwarkom. Są one również nazywane duplikatami treści. W większości przypadków wyszukiwarkom udaje się ustalić, którą wersję powinny zaindeksować, ale czasami zawodzą.

Oczywiście odnosi się to również, do oryginalności treści.Gdy ty lub członkowie Twojego zespołu powielają materiał innej strony internetowej, a następnie wklejają go na swojej stronie lub używają tej samej treści na różnych stronach wewnątrz witryny.

4Zapominanie o narzędziach analitycznych

Google Analytics jest ważnym narzędziem używanym w procesie SEO, które pomaga mierzyć wydajność Twojej strony. Możesz zobaczyć, jak Twoja optymalizacja działa dla różnych typów treści obecnych na Twojej stronie i które strategie działają najlepiej. Wiele osób nie praktykuje regularnego analizowania wydajności, a jest to poważny błąd. Skonfigurowanie narzędzia analitycznego dla Twojej strony i regularne przeglądanie wyników jest bardzo istotne dla Twoich wyników optymalizacji i skutecznych działań w dziedzinie pozycjonowania stron internetowych.

5. Niepowodzenie w dostarczaniu wysokiej jakości treści

Nawet w dziedzinie, w której konkurencja jest minimalna, jeśli inne firmy dostarczają pomocne treści, a Ty nie, to źle. Częstym błędem popełnianym przez małe i średnie firmy jest ignorowanie faktu, że konsumenci internetowi oczekują pomocnych informacji, a nie tylko miejsca, w którym można kupić produkty i usługi. Oczywiście pozycjonowanie sklepu jako takiego także jest ważne, ale należy pamiętać, że użytkownik każdej strony www poszukuje w niej przede wszystkim wartości.

Publikowanie wartościowych treści, które pomagają odwiedzającym Twoją stronę w rozwiązywaniu problemów, zapewni Ci wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. To odróżni Twoją firmę od innych i będzie kultywować tożsamość marki.

Skup się na tworzeniu regularnych wpisów na blogu, które poruszają problemy Twoich klientów lub wzbudzają ich zainteresowanie Twoimi produktami. Opublikuj samouczek wideo lub poradnik, który stanowi wartość dla Twoich konsumentów.

Pamiętaj, że SEO wymaga świeżej treści. Opublikuj szybko coś użytecznego, a następnie stwórz harmonogram publikacji, aby pamiętać o publikowaniu nowych wpisów na blogu raz na jakiś czas.